İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, yabancı dil bilincine ve uluslararası platformda düşüncelerini sunabilecek dil yeterliliğine sahip bireyler yetiştirmeyi hedefler.

Bölümde, İngilizce yazma, okuma, anlama, konuşma yetenekleri geliştirilmekte ve İngiliz edebiyatının çeşitli dönemleri ele alınarak, edebi eserler yazıldıkları çağın siyasal yaşamı ve fikir akımları çerçevesinde değerlendirilmektedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

“İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olunca ne iş yapacağım?” sorusunun cevabı aslında sadece öğrencilerimizin neyi hayal edeceklerine ve kendilerini o hayale nasıl hazırlayacaklarına bağlıdır.

Bölüm mezunlarının büyük çoğunluğu İngilizce öğretmeni olarak istihdam edilmektedir. Bu nedenle, programdan mezun olan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarında, özel okullarda ve yabancı dil kurslarında öğretmen olabilecek; yurt içinde veya yurt dışında lisansüstü eğitime devam etmeleri halinde de Türk üniversitelerinde İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında bulunan öğretim elemanı talebini karşılayabilecek şekilde akademisyen olarak çalışma imkânına sahip olacaklardır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları aynı zamanda çevirmenlik alanında çalışabilmektedir. Ülkemizde çok yüksek potansiyeli ve nitelikli işgücü ihtiyacı olan turizm sektörü ve bakanlıklar, bankalar, devlete ve özel sektöre bağlı medya kuruluşları gibi kültürel ve edebi bilgi gerektiren alanlarda da iş bulabilecek ve hatta yazar ve editör olarak da istihdam edilebileceklerdir.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası devlet kurumlarında, özellikle de devlet okullarında öğretmen olarak çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4062 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadır.

Kapadokya’da İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Okumak

Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim-öğretim sunularak, öğrencilerimize üst düzey İngilizce yeterliliği, eleştirel ve analitik düşünme becerileri, hem kendi toplumları, hem de Anglo-Sakson dünya bağlamında kültürel okur-yazarlık, farkındalık ve karşılaştırma yapabilme yetkinlikleri kazandırılması hedeflenmektedir.

Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde, öğrencilerimizin dijital çağda kültürü ve edebiyatı, doğal çevre ve edebiyat ilişkisini ve günümüzde beşerî bilimlerde yaşanan insan sonrası paradigma değişimlerini de okuyup anlayabilmesine yardımcı olacak dersler bulunmaktadır. Diğer bütün benzer programlardan farkımız, öğrencilerimizi anlamlı bir üniversite eğitimine kendilerine başlangıçta vereceğimiz bazı zorunlu derslerle hazırlamaktır. Bu derslerle, öğrencilere “Mantık,” “Hukuk” ve “Zaman ve Proje Yönetimi” gibi konularda temel kavramlar ve yeterlilikler kazandırılacaktır.

Bölüm müfredatında bulunan dersler, Yunan ve İskandinav mitolojisinden, 21. yüzyıl edebiyat-sinema uyarlamalarına; edebiyat ve kültür kuramlarından, İngiltere müzik ve sanat tarihine; İngiliz edebiyatının farklı tarihsel dönemlerinin şiir, tiyatro, roman ve diğer edebî türler açısından incelenmesine kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır.

Puan Türü: DİL
Eğitim Dili: İngilizce

2018-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2017-ÖSYS En Küçük Puan
İngiliz Dili ve Edebiyatı (Burslu) 6 - - - -
İngiliz Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli) 44 - - - -
İngiliz Dili ve Edebiyatı (%25 İndirimli) 5 - - - -
İngiliz Dili ve Edebiyatı (Ücretli) 5 - - - -

2018 – 2019 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu, 44’ü %50 indirimli, 5’i %25 indirimli ve 5’i ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2018-2019 akademik yılında eğitim ücreti 25.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
İngiliz Dili ve Edebiyatı (Burslu) -
İngiliz Dili ve Edebiyatı (%50 İndirimli) 12.500 + KDV
İngiliz Dili ve Edebiyatı (%25 İndirimli) 18.750 + KDV
İngiliz Dili ve Edebiyatı (Ücretli) 25.000 + KDV


E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız