Mütercim - Tercümanlık (İngilizce)

Mütercim-Tercümanlık; birçok iş alanının ve toplumsal yaşamın her aşamasında iki ayrı dil ve kültür arasında yazılı ve sözlü iletişimi sağlayan, uygulama alanlarına göre kendi içinde uzmanlaşan ve profesyonellik isteyen bir meslek dalıdır. Küreselleşen dünyada sınırların ortadan kalkmasıyla birlikte ülkeler ve bireyler arasında ilişkiler artmış ve bunun sonucu olarak bir dilden diğerine çeviri yapan mütercim ve tercümanlık mesleğinin önemi artmıştır.

Çeviri faaliyetleri devlet işlerinden, dış ticaret temsilcilerine, iş insanlarından sporculara, eğitim hayatına ve öğrencilere kadar, kültürel ve sosyal alanda uğraş veren herkesin ihtiyacı haline gelmiş, bu da yetişmiş nitelikli Mütercim – Tercümanlık bölümü mezunlarına olan ihtiyacı artırmıştır.

Kapadokya Üniversitesi Mütercim – Tercümanlık Bölümünün amacı; İngiliz dili ile yazılan klasik ve modern kaynaklarda yer alan bilgilerle Türk dili ve kültürüne ait bilgileri değerlendirerek günümüze taşıyabilen ve bunları toplumun yararına sunabilen, İngilizce konuşan ülkeler ile ülkemiz arasında tarihi, kültürel, bilimsel, diplomatik ve ekonomik alanlara katkıda bulunabilen nitelikli bireyler yetiştirmektir.

Kapadokya Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümünde eğitim süresi boyunca öğrencilere İngiliz dili, İngiliz edebiyatı, tarihi ve kültürüyle ilgili derslerin yanı sıra dili anlamaya ve konuşmaya yönelik derslerin verilmesi hedeflenmektedir.

Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunları Türkiye’de bakanlıklar, Avrupa Komisyonu gibi uluslararası komisyonlar, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar, uluslararası şirketler, eşzamanlı (simültane) ve yazılı çeviri büroları, haber ajansları, özel TV kanalları, gazeteler, Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, turizm sektörü, bankalar, üniversiteler, ithalat-ihracat sektörleri, yayınevleri, özel çeviri büroları gibi çok geniş bir yelpazede çalışma imkanına sahiptir.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız