Mimari Restorasyon

Kapadokya, farklı tarihsel ve kültürel süreçlerin ortaya çıkardığı kendine has mimarisiyle dünyanın en özgün bölgesi…Kapadokya MYO

Türkiye’nin uygulama ağırlıklı tek mimari restorasyon programında okuyan öğrencilerimiz, Kapadokya bölgesinin bu eşsiz atmosferinde devam eden restorasyon projelerinde kaya oyma, taş işçiliği, ahşap işçiliği uygulamalarını takip etme imkânı bulmakta; daha okurken edindikleri paha biçilmez tecrübeler ile iş hayatına atılmaktadırlar.

Kapadokya MYO Mimari Restorasyon Programı; yapı tekniklerini ve kullanılan malzemeleri tanıyan, restorasyon çalışmalarında uygulama ve yönetim düzeylerinde çalışabilecek, malzeme seçimi yaparak müdahale biçimine karar verebilecek ve tüm bunları belgeleyebilecek yetkinliğe sahip, koruma kavramı ve mevzuatına hâkim restoratörler yetiştirmektedir.

Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Mimari Restorasyon alanında ön lisans diploması verilir.

Puan Türü: TYT
Eğitim Dili: Türkçe

2018-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2017-ÖSYS En Küçük Puan
Mimari Restorasyon (Burslu) 6 295,49
Mimari Restorasyon (%50 İndirimli) 54 197,44

2018 – 2019 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6’sı burslu ve 54’ü %50 indirimlidir.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

 • El Sanatları
 • Eski Çini Onarımları
 • Geleneksel Türk El Sanatları
 • Geleneksel Türk Sanatları
 • İç Mimarlık
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 • Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım
 • Restorasyon ve Konservasyon
 • Mimarlık
 • Şehir ve Bölge Planlama
 • Tezhip
 • Tezhip (Süsleme)

Eğitim Ücreti

2018 – 2019 akademik yılında eğitim ücreti 14.500 TL’ dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Mimari Restorasyon (Burslu) -
Mimari Restorasyon (%50 İndirimli 7.250 TL + KDV

Ücret ve Burs Sistemi

Doğum yeri veya ikameti Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri olan öğrencilere Nevşehir’de eğitim veren örgün öğretim programlarını tercih etmeleri durumunda %15 bölge bursu, ilk sırada Kapadokya Meslek Yüksekokulunun burssuz örgün öğretim programlarından birini tercih eden öğrencilere %15 tercih bursu verilmektedir.

Ödeme Şekli

İlk kayıtta ücretin en az ¼’ü peşin olarak ödenir. Ücretin geri kalanı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında eşit taksitler halinde ödenecek olup, birinci taksit yüksekokulun banka hesabına yatırılır. Diğer taksitler kredi kartı veya yüksekokulun belirlediği banka veya bankalar aracılığıyla tahsil edilecektir. Ücretin tamamının peşin olarak ödenmesi durumunda indirim uygulanır.

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin Tıklayınız

2018 ÖSYS Kontenjan Kılavuzunda Yer Alan Program Koşul ve Açıklamaları İçin TıklayınE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız