Radyoterapi

Radyoterapi programının amacı; hızla gelişen ve yüksek teknolojiye sahip radyoterapi alanında, tedavide başarı sağlayan cihazları kullanabilen, gelişen teknolojiye uyum sağlayarak çalışacak tekniker adayları yetiştirmektir. Radyoterapi teknikeri; radyasyon onkolojisi doktorları ve medikal fizik uzmanları ile birlikte önemli bir takımın parçası olarak çalışır. Doktorların ve medikal fizik uzmanlarının belirlediği bölgeye ışın tedavisi uygulayan ve hastayı bu tedaviye hazırlayan sağlık profesyonelidir.

Radyoterapi programında radyolojik anatomi, fizyoloji, radyobiyoloji, tıbbi terminoloji, biyokimya, klinik onkoloji, radyoterapi fiziği, radyasyon güvenliği ve radyasyondan korunma, radyoterapide kullanılan cihazlar, radyoterapide görüntüleme yöntemleri ve uygulamaları gibi teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir.

Radyoterapi programını bitiren öğrencilere önlisans diploması ve “Radyoterapi Teknikeri’’ veya “Radyasyon Onkolojisi Teknikeri” unvanı verilir.

Program mezunları, radyasyon onkolojisi bölümü bulunan devlet ve özel hastaneler ile üniversiteler, sağlık bakanlığının tedavi kurumları, özel klinik ve polikliniklerde çalışabilmektedir. Programın gerektirdiği öğretim faaliyetleri, istihdam olanakları ve planlama konularında; Sağlık Bakanlığı, Sağlık Müdürlükleri, kamu ve özel sağlık kuruluşları ve Radyoterapi Teknikerleri Derneği ile iş birliği yapılmaktadır.E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız