Çocuk Gelişimi (Lisans)

Çocukların sağlıklı bir ortamda yaşayabilmelerinin sağlanması ve yaşam kalitelerinin arttırılması için çalışmalar yapan bu disiplinle; doğumdan itibaren ergenlik dönemi sonuna kadar zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişim alanlarında çocuğu değerlendirerek, çocuk sağlığı izleminde rol alan, destekleyici, gelişimsel programlar ile çocuğa, aileye ve topluma hizmet sunan profesyonel kadroların yetişmesi amaçlanmaktadır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları

Çocuk Gelişimi bölümü mezunları, hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altındaki kurumlarda, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında, Rehberlik ve Araştırma Kurumlarında, Halk Eğitim Merkezlerinde, Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde, üniversite ve üniversite hastanelerinde, özel anaokulları, kreş ve çocuk yuvalarında çalışma imkânına sahiptirler. Ayrıca üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilir, araştırma/öğretim görevlisi olabilirler.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası kadrolu olarak ilkokulların ana sınıflarında okulöncesi öğretmeni (anasınıfı öğretmeni) olmak isteyenler öğrencilerimiz ya alanlarında Tezsiz Yüksek Lisans yapmalı ya da Pedagojik Formasyon Eğitimi almalıdırlar. Yine devlet kurumlarında, çocuk gelişimcisi olarak çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4148 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadır.

Kapadokya’da Çocuk Gelişimi Bölümü Okumak

Kapadokya Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde mesleki teorik ve pratik eğitim-öğretim sunularak, öğrencilerimize temel tıp bilimleri, temel tarih, temel sunum ve istatistik, mesleki ve insani etik bilgilerinin yanında, iletişim becerileri, bilgisayar, Türkçe ve üst düzey İngilizce yeterliliği yetkinliklerinin kazandırılması hedeflenmektedir.

Kapadokya Üniversitesi Çocuk Gelişimi lisans bölümü, zengin ders içeriği ile birlikte uygulama ağırlıklı bir bölümdür. Kapadokya Üniversitesi bünyesinde Çocuk Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezine bağlı, öğrencilerin mesleki uygulamalarını yapabilecekleri sertifika programlarını destekleyen Ürgüp ve Nevşehir Montessori Anaokulları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz öğrenimleri sürecinde alacakları “Okul Öncesinde Montessori Felsefesi” ve “Montessori Eğitimi I-II” dersleri ile Avrupa ülkeleri ve ülkemizde popüler olan “Erken Çocukluk Dönemi Yaklaşımı Montessori Eğitimi Sertifikası” almış olarak mezun olacaklardır. Üniversitemizin Çocuk Gelişimi bölümü öğrencilerine Montessori Okullarında uygulama yapabilme ve sertifikalandırma olanağı sağlaması mezun öğrencilerin akranlarına göre daha farklı ve zengin bir donanımla mesleğe girişlerini sağlamaktadır. Ayrıca, Üniversitemiz Çocuk Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde öğrencilerimize, alanlarına yönelik çeşitli proje, araştırma ve bilimsel çalışma yapabilme fırsatı sunulmaktadır.

Kapadokya Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde ayrıca, öğrencilerimizin aldıkları standart lisans eğitimi ile kazanacakları alana özgü mesleki bilgi ve beceriler yanında “Zaman ve Proje Yönetimi” “Meslek Etiği”, “Matematik” ve “İstatistiki Temel Kavramlar” gibi derslerde kişisel gelişimlerini destekleyecek eğitimler bulunmaktadır. Verimli bir uygulama sahip olan bölümün müfredatı, bilimin ışığında sürekli güncellenmektedir. Ayrıca Erasmus programı ile öğrencilerimize yurtdışında farklı ülkelerdeki üniversitelerde eğitim imkânı sunulmaktadır.

Puan Türü: EA
Eğitim Dili: Türkçe

2018-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2017-ÖSYS En Küçük Puan
Çocuk Gelişimi (Burslu) 6 - - - -
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 10 - - - -
Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli) 15 - - - -
Çocuk Gelişimi (Ücretli) 29 - - - -

2018 – 2019 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 60 kişidir. Bunun 6sı burslu, 10’u %50 indirimli, 15’i %25 indirimli ve 29’u ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2018-2019 akademik yılında eğitim ücreti 21.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Çocuk Gelişimi (Burslu) -
Çocuk Gelişimi (%50 İndirimli) 10.500 TL + KDV
Çocuk Gelişimi (%25 İndirimli) 15.750 TL + KDV
Çocuk Gelişimi (Ücretli) 21.000 TL + KDV


E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız