ucak-elektrik-elektronik

Uçak Elektrik - Elektronik

Günümüzde elektronik ve bilgisayar teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmeler, tasarlanan hava araçlarının elektronik performanslarına da yansımaktadır. Hızlı ve güvenli ulaşımı gerçekleştiren hava araçlarının ileri teknoloji bilgisi ve donanımları, bu alanda çalışacak iyi eğitim almış nitelikli elemanların önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple, Uçak Elektrik - Elektronik Bölümünde, hava aracında bulunan elektronik cihazların bakım ve onarımının çağdaş yöntem ve teknikle nasıl yapılacağını bilen, ayrıca navigasyon, haberleşme, radar, uçuş kontrol ve cihazları gibi elektronik sistemleri uygulamalarına hakim personel yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Bölüm Blog Sayfasına Gitmek için Tıklayın

Kapadokya MYO bünyesinde yer alan Uçak Teknolojisi Programı, Türkiye’de ilk defa, SHGM’den Hava Aracı Bakım Eğitimi Kuruluşları Yönetmeliği (SHY-147) kapsamında A1-A2 (Türbinli Uçaklar ve Pistonlu Uçaklar) hat bakım personeli kategorisinde eğitim verme yetkisi almıştır. Uçak Elektrik Elektronik Bölümü ile yine aynı yönetmelik kapsamında B1.1 Hava Aracı Bakım Teknisyeni (Mekanik) ve B2 Hava Aracı Bakım Teknisyeni (Aviyonik) kategorisinde de eğitim verme yetkisi alınmıştır. Pegasus Havayolları ile eğitim ve istihdamda yapılan işbirliği kapsamında öğrencilerimiz uygulama eğitimlerini Pegasus Havayolları tesislerinde almaktadır. Kapadokya Üniversitesinin sahip olduğu SHY-147 yetkisi sayesinde de öğrencilerimiz, hem eğitimleri süresince üniversitenin bünyesinde açılan modül sınavlarına girerek lisans tamamlama imkanına sahip olmaktalar hem de lisans için gerekli olan tecrübenin 1 yılını okulda tamamlayarak iş hayatına bir adım önde başlamaktadırlar. 

Havacılıkta Yetkili Eğitim Nedir?

Puan Türü: SAY
Eğitim Dili: Türkçe

2018-ÖSYS Yerleştirme Kontenjanları ve Taban Puanları

Program Adı Kontenjan 2017-ÖSYS En Küçük Puan
Uçak Elektrik-Elektronik (Burslu) 5 - - - -
Uçak Elektrik-Elektronik (%50 İndirimli) 20 - - - -
Uçak Elektrik-Elektronik (%25 İndirimli) 15 - - - -
Uçak Elektrik-Elektronik (Ücretli) 5 - - - -

2018 – 2019 Eğitim–Öğretim yılında yerleştirilecek öğrenciler için kontenjanlar belirlenmiş olup toplam kontenjan 45 kişidir. Bunun 5’i burslu, 20’si %50 indirimli, 15’i %25 indirimli ve 5’i ücretlidir.

Eğitim Ücreti

2018-2019 akademik yılında eğitim ücreti 25.000 TL’dir. Ücretlere KDV dâhil değildir.

Program Adı Ücret
Uçak Elektrik-Elektronik (Burslu) -
Uçak Elektrik-Elektronik (%50 İndirimli) 12.500 + KDV
Uçak Elektrik-Elektronik (%25 İndirimli) 18.750 + KDV
Uçak Elektrik-Elektronik (Ücretli) 25.000 + KDV

 

* Bu programda yılda üç dönem eğitim verilmektedir. Uygulamaya dayalı eğitimler üniversiteye ait atölye, laboratuvar vb. uygulama alanları yanında anlaşmalı işyerlerinde de verilebilir. Bu işyerleri üniversitenin yerleşkesinin bulunduğu ilde olabileceği gibi il dışında da olabilecektir.

 

İlgili Ders Kataloğuna Gitmek İçin TıklayınızE-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız